Rozhodujete se mezi žaluziemi a roletami?

„Žaluzie a rolety se velmi často zaměňují. Ač se jedná o rozdílné produkty, zákazníci si je občas pletou a neví, jaký je mezi nimi rozdíl. Obě varianty mají lamely, obě zabraňují průchodu světla. Tak jaký je mezi nimi rozdíl? Základní, a poměrně zásadní, rozdíl mezi žaluziemi a roletami je ve způsobu stínění. Žaluzie umožňují regulaci vstupu slunečních paprsků, rolety nikoliv.“

Žaluzie

Žaluzie se skládají z lamel, které lze naklápět po celé jejich ploše. Díky tomu je umožněna regulace světla zvenčí. Pomocí ovládacího mechanismu můžeme žaluzie naklápět či vytahovat dle libosti. Vytáhnuté lamely žaluzií do sebe hezky zapadají a vytvoří tak kompaktní sloupec, který téměř nenarušuje výhled z okna.

Ovládání

Venkovní žaluzie jsou zpravidla ovládány manuálně kličkou z interiéru. Ale moderní pojetí nabízí také automatické ovládání pomocí motoru, který je umístěn v horním nosníku žaluzií. A je jen na vás, jestli chcete ovládat žaluzie vypínačem, dálkovým ovladačem nebo si je třeba napojíte na chytrou domácnost.

Rolety

Podobně jako žaluzie, i rolety se skládají z lamel. Na rozdíl od žaluzií jsou ovšem lamely rolet pevně spojené a není možné je naklápět a regulovat jimi průchod světla jako u žaluzií. Regulace světla je tak možná jen v případě vytažení rolet. Co však rolety nabízejí, je tzv. mikroventilace. V momentě, kdy jsou venkovní rolety úplně staženy, jimi tzv. „cuknete“ zpět, pancíř rolet se nepatrně roztáhne a objeví se dírky. Díky této vlastnosti můžete bez problémů větrat i v noci při plně stažených roletách, aniž by hrozila návštěva nezvaného hosta.

Rolety jsou ovládány pomocí otočné hřídele. Na tuto hřídel se navíjí buď plastové nebo hliníkové lamely. Hliníkové lamely fungují jako skvělá izolační vrstva. Jsou totiž vyplněny PUR pěnou, která má skvělé tepelně izolační vlastnosti. V létě rolety pomáhají udržet příjemné klima v místnosti a v zimě naopak zabraňují únikům tepla. Průchod světla tedy regulujeme pouze vytažením či spuštěním lamel.

Ovládání

Rolety je možné ovládat pomocí vytahovacího řetízku, případně pomocí tyčového motoru, pokud se rozhodnete pro elektronické vytahování venkovních rolet. U elektronického ovládání můžete zvolit, zda chcete žaluzie ovládat vypínačem nebo dálkovým ovladačem. Napojení na systém chytré domácnosti je samozřejmostí i u venkovních rolet.

Kterou variantu stínění tedy zvolit?

Odpověď na tuto otázku není vždy úplně jednoduchá. Do hry vstupuje velké množství faktorů. Nejprve je potřeba si odpověď na otázky:

  • Kolik do stínicí techniky chcete investovat prostředků?
  • Kdo bude v domě či bytě bydlet?
  • Máte domácí mazlíčky?
  • Chcete pomocí stínicí techniky řešit i odizolování stíněných prostor?

Pokud si stále nejste jisti, kterou variantu zvolit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi s vámi probereme všechny potřebné náležitosti a společně nalezneme nejlépe vyhovující variantu stínicí techniky pro vaše bydlení.

V případě jakýchkoliv dotazů se neváhejte na nás obrátit, těšíme se na vás.

Váš SOLAR-TECHNIK